12. Festiwal Kultur - OKNO NA ŚWIAT - dzień 3

18:00 Teresa Mirga & Kałe Bała
19:30 Ikenga Drummers

Kup bilety


 

 

Teresa Mirga & Kałe Bała

W pierwszych latach istnienia zespołu ważną inspiracją dla artystów był styl muzyczny, reprezentowany przez cygański zespół z Węgier Kalyi Jag. Teresę Mirgę zainteresowały nie tylko wykonywane przez grupę utwory, interesujące aranżacje i nietypowe instrumentarium (dzban i drewniane łyżki), ale także idea nowych opracowań muzycznych tradycyjnych pieśni cygańskich. Wszystko to stało się dla zespołu i niej samej impulsem do poszukiwań w obrębie własnego, tradycyjnego repertuaru i rozwijania na gruncie lokalnym idei zapoczątkowanej kilkanaście lat wcześniej przez zespół Kalyi Jag.

Obok utworów własnych Teresy Mirgi i melodii Cyganów węgierskich, zespół wykonuje także pieśni należące do tradycji muzycznej Cyganów na Słowacji i Bałkanach oraz stare pieśni (purane gila) Cyganów Karpackich w tradycyjnych i w zupełnie nowych opracowaniach. Przywołując najstarsze i zapomniane już melodie, za pomocą których Cyganie wyrażali niegdyś swe najgłębsze uczucia, muzycy Kałe Bała ożywiają magiczny świat Cyganów Karpackich, z jego pasją, radościami, smutkami i nostalgią.

 

    Ikenga DrummersZespół „Ikenga Drummers” powstał w grudniu 1997 roku w Sopocie. Nazwa zespołu pochodzi z języka Igbo, jednego z narodów w Nigerii, a oznacza Ducha Opiekuńczego, którego posiada każdy człowiek. Stamtąd pochodzi właśnie założyciel i kompozytor – Larry Okey Ugwu. Pozostali członkowie to rodowici Słowianie.

„Ikenga Drummers” wykonuje muzykę etniczną, będącą połączeniem tradycyjnych rytmów afrykańskich i polskich z elementami high life, rocka oraz afro jazzu. Muzycy sami określają swoją muzykę jako „elelekulele music”.

Zespół „Ikenga Drummers” to wieloosobowy big band: bębniarze, tancerze, gitarzysta basowy, gitarzysta rytmiczny, instrumenty klawiszowe oraz saksofonista i wokaliści. Ich muzyka jest tak zaaranżowana, że nie opiera się na indywidualnościach. Każdy instrument w tej muzyce ma swoje określone miejsce i zadanie dzięki czemu tworzy się jeden, wielki, niepowtarzalny rytm o nietuzinkowej harmonii. Podstawę inspiracji stanowią pieśni gospel z Afryki Zachodniej oraz polskie pieśni ludowe oparte na transowych rytmach bebnów.

„Ikenga” jest o tyle ciekawym zespołem, że 80% ich instrumentów jest własnej produkcji. Do tworzenia swojej muzyki zespół wykorzystuje wiele oryginalnych i niespotykanych w tej części globu instrumentów. Muzycy zespołu prowadzą działalność warsztatową, gdzie uczą konstrukcji instrumentów, gry na tych instrumentach oraz tańca Afro Dance. Od czasu do czasu prezentują na scenie gorący, egzotyczny show taneczny w wykonaniu podopiecznych zespołu. Utwory „Ikengi” śpiewane są w dialekcie Igbo oraz w języku angielskim i polskim. Większość z tekstów zawiera pochwałę Najwyższego Stwórcy, Boga Wszechmogącego, wyrażaną pełnym optymizmem i radością życia. Cały zespół występuje na scenie w kolorowych, afrykańskich strojach ludowych. Dzięki temu ich koncerty stają się niepowtarzalnymi, barwnymi i żywiołowymi widowiskami pełnymi energii. Wyzwalają wśród publiczności i muzyków prawdziwy ogień. Ta muzyka wstrząsa Niebem i Ziemią!

Zespół „Ikenga Drummers” ma na swoim koncie kilka materiałów zarejestrowane w studiu Radia Gdańsk. Pierwszy pochodzi z 2000 roku, a drugi z udziałem m.in. Janusza Mackiewicza na gitarze basowej oraz z Leszkiem Możdżerem na instrumentach klawiszowych i Przemkiem Dyakowskim na saksofonie, pochodzi ze stycznia 2002 roku. W 2005 r. Ikenga wydała zarejestrowany w studiu Radia Gdańsk swój pierwszy oficjalny album p.t.”Lustereczko”. W 2019 roku ukazała się druga płyta zespołu pt.”Movement for the future”, nagrana również w studiu Radia Gdańsk.

Skład zespołu Ikenga Drummers:
Larry Okey Ugwu – leader, djembe, wokal
Przemysław Dyakowski -sax
Tomasz Lipski – djembe, wokal
Alex Schroeder – shekere , wokal
Domink Walenkiewicz – djembe, wokal
Janusz Mackiewicz – bas
Michał Kusz – gitara
Mikołaj Dobies – perkusja
Artur Jurek- keyboard                                                                                                                                    
Dariusz Herbasz - saxofon

Miejsce Wydarzeń


Centrum św. Jana Świętojańska 50
80-840 Gdańsk
Polska

BelépésAz alábbi közösségi oldal fiókokat is hozzácsatolhatja fiókjához:

sign in with google