12. Festiwal Kultur - OKNO NA ŚWIAT - dzień 2

18:00 Los Duendes
19:30 Sahel Blues

Kup bilety


 

 

Los Duendes

Zespół Los Duendes powstał z potrzeby połączenia ducha „duende” z różnymi gatunkami muzycznymi i inspiracjami. Gdy Borja Soto osiadł w Polsce na dobre, w 2018 roku zaprosił do współpracy kilku muzyków, z którymi zaczął grywać aranżacje znanych utworów hiszpańskich. W kolejnym roku zainteresował swoją twórczością managerkę muzyczną - Katarzynę Krzysztyniak. Zaraz po tym zespół nagrał swój pierwszy teledysk „Fantasia” i ukształtował nowy skład, w którym funkcjonuje do dziś: Borja Soto (Hiszpania) - śpiew, Rainer Maria Nero (Austria) - gitara, Piotr Łyszkiewicz (Polska) - instrumenty dęte, Osmar Pegudo (Kuba) - instrumenty perkusyjne. W ten sposób we Wrocławiu powstał międzynarodowy zespół, który wykreował oryginalny, muzyczny styl. Łączą się tu wpływy tradycji flamenco z szeroko pojętym world music, rockiem, klasycznymi reminiscencjami, jazzową improwizacją, latino i wieloma innymi wpływami muzycznymi pochodzącymi z różnych kultur. Słowa piosenek tworzy Borja i są one inspirowane filozofią, refleksją nad życiem i uniwersalnymi ludzkimi uczuciami, zachowaniami i przywarami. „Wyjątkowość” (#uniqueness) to stworzone przez Rainera motto zespołu, który swoją muzykę niechętnie szufladkuje i najczęściej posługuje się określeniem „muzyczna wolność” (#musicalfreedom). To właśnie wolność, autentyczność, oryginalność i różnorodność są najwyższymi wartościami muzyków Los Duendes.

"Duende" to elf, krasnal, małe magiczne stworzenie zamieszkujące przestrzeń na pograniczu rzeczywistości i fantazji, obecny w legendach wielu kultur od zarania dziejów. W kulturze flamenco "mieć duende" znaczy posiadać specjalny talent do śpiewu czy grania na instrumencie. To dusza artystyczna odzwierciedlona w sztuce. Magiczny i autentyczny pierwiastek.

W programie zespołu znajdują się przede wszystkim utwory własne, ale również oryginalne aranżacje znanych utworów m. in. z repertuaru Vicente Amigo, Diego el Cigali, Antonio Carmony czy Niñi Pastori.

Skład zespołu:
Borja Soto, obecnie jedyny hiszpański śpiewak flamenco zamieszkujący w Polsce, pochodzący z Sewilli.
Rainer Maria Nero jest austriacko-polskim gitarzystą, kompozytorem i wykładowcą.
Osmar Pegudo Álvarez jest kubańskim perkusistą.

   Sahel Blues

 

Sahel Blues to projekt muzyczny przyjaciół z Polski i Senegalu. Gitarzysta i wokalista Pako Sarr, saksofonista Grzegorza Rytka i wokalista Mamadou Diouf poznali się w Warszawie i postanowili muzykować. Tak narodziła się formacja „Sahel Blues”.

 

Latem 2016 r. panowie spotkali się na planie konkursowego klipu („Młodzi w Warszawie”) i zaśpiewali razem z gośćmi „Sen o Warszawie” Niemena, tym razem z muzyką Pako Sarr’a i pamiętną solówką Grzegorza pod warszawską palmą.

 

Wkrótce do zespołu dołączył multiinstrumentalista Sebastian Wielądek - muzyk folkowy grający na fletach orientalnych, afrykańskim flecie fula, harfie ngoni i lirze korbowej.

Twórczość zespołu, można określić jako World Music. Jest dialogiem kultur, sztuką eksperymentu, połączeniem rożnych gatunków. Na scenie bogata różnorodność etniczna Senegalu mocno flirtuje z soul, subsaharyjskim blues i akustycznym reggae oraz improwizacją. To, co dawne łączy się z tym co nowe.

 

Pako Sarr: gitara akustyczna, śpiew
Grzegorz Rytka: saksofon
Mamadou Diouf : djembe, śpiew
Sebastian Wielądek: lira korbowa

Miejsce Wydarzeń


Centrum św. Jana Świętojańska 50
80-840 Gdańsk
Polska

BelépésAz alábbi közösségi oldal fiókokat is hozzácsatolhatja fiókjához:

sign in with google