12. Festiwal Kultur - OKNO NA ŚWIAT - dzień 1

18:00 Laboratorium Pieśni
19:30 Habiarjan

Kup bilety


 

 


Laboratorium Pieśni

Laboratorium Pieśni – Song Laboratory (world/etno/mystic folk) to trójmiejski, kobiecy zespół pieśniarek, powstały w 2013 roku. Grupa śpiewa i aranżuje tradycyjne pieśni polifoniczne: ukraińskie, bułgarskie, białoruskie, serbskie, albańskie, bośniackie, polskie, a także gruzińskie, skandynawskie, oksytańskie i wiele innych. Pieśni Świata wykonują zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie bębnów szamańskich i innych etnicznych instrumentów (m.in. shruti box, dzwonków, przeszkadzajek, fletu, kalimby, mis, gongu), wnosząc w pieśni tradycyjne nową aranżację, przestrzeń improwizacji głosowych, inspirowanych dźwiękami natury, często intuicyjnych, dzikich, kobiecych.

Materiał pieśniarski przechodzi swoistą drogę ze źródła: pieśni są zazwyczaj przywożone z różnych regionów Polski, Europy i Świata przez członków zespołu, następnie zostają opracowywane w procesie warsztatowym i na próbach, by w końcu ukazać się w nowej odsłonie – tradycyjnej lub wzbogaconej, aranżowanej.

Laboratorium Pieśni poza koncertowaniem i udziałem w festiwalach realizuje badania terenowe w poszukiwaniu nowej-starej muzyki: wyprawa do Albanii – pieśni polifoniczne (2014), badania na Kaszubach – pieśni pogrzebowe (2013/2014), badania na Dolnym Śląsku – praktyki kolędnicze (zima 2013). Grupa tworzy także spektakle, w których tradycyjne pieśni opowiadają o odchodzących obrzędach, m.in. “Pory Roku” (2012), “Puste Noce – Pieśni, które już się kończą” (2014).

Zespół brał udział w projektach z udziałem cenionych polskich muzyków, m.in. projekt "Czarna Polana" z Kayah i kompozytorem Atanasem Valkovem, udział w nagraniach płytowych "Good L.U.C.K" artysty L.U.C.

Głosy zespołu: Alina Jurczyszyn, Kamila Bigus, Lila Schally-Kacprzak, Iwona Bajger, Magda Jurczyszyn, Alina Klebba, Karolina Stawiszyńska.

 

Habiarjan

 

Zespół Habiarjan istnieje od 2013 roku w składzie Inga Habiba – wokal, Artur Tigran Gyurjyan – gitara, wokal, Artash Sharoyan – akordeon, Arad Emamgholi – daf. (Gościnnie: Izabela Buchowska – wiolonczela, Wojciech Lubertowicz – perkusjonalia, Adeb Chamoun – perkusjonalia). 

Habiarjan, to akustyczny, multikulturowy kwintet, który powstał z miłości do muzyki. Twórczość formacji, to „wybuchowa mieszanka folków od Armenii po Afganistan, przy której nie sposób usiedzieć na krześle i trzeba zatańczyć” . Esencja płomiennego folku z różnych stron świata inspirowana różnymi tradycjami i kulturami z całego świata, fuzja brzmień etniczno-pop folkowo- rockowych, które połączyła energia polsko-ormiańska i ingusko-afgańsko-kurdyjska. Wzruszające pieśni ormiańskie, gorące hiszpańskie rytmy, perskie uniesienia w orientalnej skali, celtyckie harmonie, łagodne rytmy bossa nova. Muzyczna opowieść o różnych ludzkich słabościach, ale także o miłości zarówno tej szczęśliwej jak i odrzuconej.

Habiarjan to 100% żywej muzyki, wysoki poziom muzyczny, kunszt artystyczny wysokiej klasy i pełen profesjonalizm. Podczas energetycznych koncertów Habiarjan zabiera publiczność w fascynującą i niezapomnianą podróż muzyczną, przedstawiając kulturę oraz zwyczaje regionu około kaukaskiego poprzez kompozycje muzyczne, taniec oraz krótkie opowieści. Atrakcyjność programu zespołu Habiarjan wzbogaca niezwykła charyzma muzycznego przesłania i oryginalność sceniczna oraz niesamowita aura, jaką stwarzają artyści zespołu w czasie koncertu poprzez interakcję z publicznością. Każdy występ zespołu Habiarjan, to energetyczny show, który kradnie serca widzów i na długo pozostaje w ich pamięci. 

Na festiwalu w Gdańsku Habiarjan zagra w składzie:
Inga Habiba – wokal
Artur Tigran Gyurjyan – gitara, wokal
Artash Sharoyan – akordeon
Izabela Buchowska – wiolonczela
Wojciech Lubertowicz – duduk, perkusjonalia

Miejsce Wydarzeń


Centrum św. Jana Świętojańska 50
80-840 Gdańsk
Polska

BelépésAz alábbi közösségi oldal fiókokat is hozzácsatolhatja fiókjához:

sign in with google